PODRÓŻ SAMOLOTEM

Dzieci poniżej dwóch lat, które określa się mianem infant, najczęściej podróżują na kolanach rodziców.

Start i lądowanie samolotu to dwa momenty, kiedy dziecko może źle się poczuć, mogą zatykać im się uszy przez szybko zmieniające się ciśnienie. Idealnie by było, aby właśnie w trakcie tych manewrów dziecko spało; jeśli jednak tak się nie zdarzy warto dać mu lizaka czy cukierek do ssania lub picie. Dzieci, które nie ukończyły 2 lat, podóżują na kolanach rodziców, przypięte pasem do jednego z rodziców. Przygotowując się do lotu z maluchem musisz wziąć pod uwagę kolejkę podczas odprawy i dość długi czas oczekiwania. Wiele linii lotniczych nadal oferuje Priority boarding (odprawa priorytetowa) dla rodzin z małymi dziećmi.

Większość linii lotniczych oferuje przewóz dowolnego wózka dziecięcego bezpłatnie. Oznacza to, że również wózek bliźniaczy (niezależnie od gabarytów) można zabrać ze sobą do samolotu. Warto to wcześniej jednak potwierdzić, aby potem nie było niespodzianek. Najczęściej można podjechać wózkiem z dziećmi pod sam samolot, tam je wypakować i wnieść po schodkach do samolotu, a wózek oddać do zapakowania do luku bagażowego. Wózek powinien sie składać, najlepszym rozwiazaniem, jest wózek typu "parasolka".

Co warto zapakować do bagażu podręcznego?

  • pieluchy
  • chusteczki nawilżane
  • zabawki – najlepiej nowe
  • kilka książeczek
  • kredki, blok
  • książeczki z naklejkami
  • picie (konieczne podczas startu i lądowania!)
  • Słoiczki z jedzeniem dziecięcym
  • kocyk
  • ubranie na zmianę na wszelki wypadek
  • coś ciepłego do ubrania przed wyjściem, jeśli wracamy z ciepłych krajów, a w Polsce jest zimno

Niezbędne dokumenty:

Planując podróż z dzieckiem, upewnij się jakie dokumenty są niezbędne.  Korzystając z międzynarodowych połączeń lotniczych, Twój maluch może potrzebować paszportu. Jeśli podróż ma się odbyć na terenie Unii Europejskiej, wystarczy tymczasowy dowód osobisty. Wcześniej wystarczyła adnotacja w paszporcie rodziców, teraz maluch musi posiadać własny paszport (wymaga tego większość krajów). Musisz pamiętać, że niektóre państwa wymagają, aby dokumenty były ważne co najmniej przez kolejne 3-6 miesięcy.

 

 PODRÓŻ AUTOKAREM

Jazda autokarem kiedy zanosi się na dłuższą podróż, wydaje się mało dogodnym środkiem transportu, ale w porównaniu do wcześniejszych lat jest wygodniejsza. Udogodnienia stanowią regulowane fotele, ubikacje czy klimatyzacja. Podróż autokarem wcale nie musi być utrapieniem jeśli dobrze się przygotujemy do drogi.

Należy dobrze spakować rzeczy – weźmy ze sobą bagaż podręczny z najpotrzebniejszymi rzeczami, który zmieści się w schowku a autokarze.

Co zapakować do bagażu podręcznego?

- jedzenie i picie

- pieluszki na zmianę

-chusteczki nawilżające

- plastikowe torebki na wypadek mdłości

-mała poduszka i kocyk do przykrycia

- mały wiatraczek na baterie (gdy będzie zbyt gorąco, zawsze można choć trochę  w ten sposób ochłodzić) + baterie

- książeczki

-zabawki

- dla starszych dzieci kasety z bajkami

- ubrania na zmianę

- ulubioną zabawkę dziecka

 W luku bagażowym można przewieźć bagaż ważący maksymalnie 25kg, a podręczny 5kg – musi się on jednak zmieścić na półce w autokarze. Za dodatkowy bagaż w postaci wózka należy dopłacić. Warto wcześniej przed podróżą dopytać jak dany przewoźnik traktuje te kwestię.

Niezbędne dokumenty:

Planując podróż z dzieckiem, upewnij się jakie dokumenty są niezbędne.  Podróżując za granicę dziecko musi posiadać własny paszport.  Jeśli podróż ma się odbyć na terenie Unii Europejskiej, wystarczy tymczasowy dowód osobisty. Należy pamiętać, że niektóre państwa wymagają, aby dokumenty były ważne co najmniej przez kolejne 3-6 miesięcy.

 

PODRÓŻ SAMOCHODEM

W trakcie podróży samochodem zapewnij dziecku przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort.

Zgodnie z przepisami, dziecko można przewozić samochodem w specjalnym foteliku dostosowanym do jego wieku i masy ciała. Większe dzieci zapinamy w pasy bezpieczeństwa. Warto założyć rolety na szyby, aby słońce tak nie dokuczało. Drzwi należy zabezpieczyć, by maluch ich nie otworzył od środka.

. Staraj się je podawać na parkingu, a nie w trakcie jazdy. ważne jest odpowiednio obfite pojenie dziecka lub częste karmienie piersią, aby zapobiegać odwodnieniu.

Co zabrać ze sobą?

- osłonki przeciwsłoneczne na szyby

- jedzenie i picie

- pieluszki na zmianę, wilgotne chusteczki, podróżny przewijak

- zapas chusteczek higienicznych

- ubrania na zmianę

Abu dzieci się nie nudziły w trakcie podróży zabierzmy ich ulubione zabawki, maskotki, książki, bajki do słuchania, lub płytę z ulubionymi piosenkami, dla niemowlaka grzechotki.

 Niezbędne dokumenty:

Planując podróż z dzieckiem, upewnij się jakie dokumenty są niezbędne.  Podróżując za granicę dziecko musi posiadać własny paszport.  Jeśli podróż ma się odbyć na terenie Unii Europejskiej, wystarczy tymczasowy dowód osobisty. Należy pamiętać, że niektóre państwa wymagają, aby dokumenty były ważne co najmniej przez kolejne 3-6 miesięcy.

 

 UBEZPIECZENIE W POROŻY - wybierając się z dzieckiem, koniecznie nie zapomnij, o optymalnym ubezpieczeniu. Warto ubezpieczyć się zarówno przed planowanym wyjazdemtzw. Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji,  jak również podczas pobytu za granicą.