Informacje i porady związane z wyjazdem w egzotyczne podróże dostępne są:
 
- na podanych obok stronach internetowych,
- w poradniach chorób tropikalnych i szczepień dla podróżujących,
- w Wojewódzkich i Powiatowych Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych.
 
Linki do stron
- www.who.int/ith
- www.cdc.gov./travel
- www.travel-vaccines.com
- www.who.int/ith/countries
- www.bezdroza.com.pl

ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 

Ochrona przed komarami
 
-     Należy stosować na skórę środki odstraszające (repelenty) najlepiej w płynie,  np. Mosquit-ex  po każdym pływaniu, kąpieli, prysznicu. Przy wzmożonej potliwości lub wietrznej pogodzie ponownie nanieść środek na skórę.
-     Nosić ubranie w jasnych kolorach (np. khaki). Po zachodzie słońca nosić długie spodnie, koszulę z długimi rękawami, zakryte obuwie, skarpety, lub przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych.
-     Przed zaśnięciem sprawdzić szczelność okien i drzwi (w pomieszczeniach klimatyzowanych), siatek w oknach i moskitier, usunąć z pomieszczeń komary pamiętając o sprawdzeniu miejsc gdzie jest wilgoć (kuchnia i łazienka)
-     Stosować moskitiery impregnowane środkiem owadobójczym z dobrą datą ważności.
-     W miejscach zacienionych i blisko zbiorników wodnych (mogą być nimi nawet beczki, stare opony, pojemniki do zbierania wody deszczowej) komary mogą być aktywne nawet przez cały dzień.
-     Największe ryzyko zarażenia malarią występuje pod koniec pory deszczowej na terenach zalesionych, wilgotnych, wiejskich.
-     Ryzyko zachorowania na malarię znacząco zmniejsza (ale nie całkowicie)stosowanie profilaktyczne leków przeciwmalarycznych. Należy pamiętać o doborze odpowiedniego leku do danego kraju pobytu i dokładnie przestrzegać zasad przyjmowania (m.in. po powrocie do Polski).
 
Ochrona przed zakażeniami przenoszonymi drogą pokarmową
 
-     W regionach o niskim standardzie higienicznym stosuj zasadę 
       „UGOTUJ – OBIERZ – ZAPARZ – USMAŻ – UPIECZ lub ZAPOMNIJ”
-     Pić i myć zęby w wodzie przegotowanej lub firmowo zamkniętej znanych producentów (uwaga – podróbki), najlepiej gazowaną.
-     Nie korzystać z kostek lodu ani z napojów nimi chłodzonych.
-     Nie pić soków ze świeżych owoców, nie spożywać surowych warzyw, owoców morza, sałatek, unikać nabiału, majonezu, jogurtów, lodów, pokarmów które mogły być zanieczyszczone przez muchy (np. kupione na straganach).
-     Spożywać owoce umyte w butelkowanej wodzie i obrane własnoręcznie.
-     Należy zwracać dzieciom uwagę, żeby myły ręce przed posiłkiem, po wyjściu z toalety i żeby nie wkładały rąk do ust.
 
Ochrona przed słońcem 
 
-      Okulary przeciwsłoneczne
-      Kremy, spraye, mleczka z filtrami ochronnymi przeciw promieniowaniu UV. 
-      W tropiku przez cały czas pobytu stosujemy na całe ciało co 2 godziny środki ochronne UVB 50 – 60
-      Stosujemy je na 30 minut przed wyjściem na słońce, smarujemy się ponownie po wyjściu z kąpieli i wytarciu się ręcznikiem
Delikatne części ciała, jak nos, szyja, ramiona smarujemy co godzinę


Aktualny wykaz szczepień obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdem do krajów tropikalnych dostępny jest w biurze podróży lub na stronie:

 

http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl

Wybór szczepień zależy od charakteru podróży oraz innych, indywidualnych wskazań zdrowotnych, dlatego zaleca się konsultacje medyczne.